پرشین ایس | فال روزانه امروز , جوک

چرا بازیگر «مارمولک»، جیب بر خیابان جنوبی را پیچاند؟!

نخستین جلسه باشگاه فیلم کافه سینما و افتتاحیه فیلم سینمایی جیب بر خیابان جنوبی شب گذشته در تالار ایوان شمس با حضور عوامل فیلم، هنرمندان و علاقه مندان سینما برگزار شد. در ابتدای این مراسم آنونس فیلم سینمایی ماندلا، راه طولانی آزادی به مناسبت درگذشت نلسون ماندلا پخش شد و در ادامه نخستین سکانس از فیلم متروپل مسعود کیمیایی رونمایی شد. علی معلم که اجرای این مراسم را به عهد داشت در صحبت هایش گفت: جای مسعود کیمیایی در این مراسم خالی است. از این سکانس به نظر می اید که اثر تازه او فیلم آرام و زیبایی است و امیدواریم از آثار ماندگار ایشان باشد. معلم جیب بر خیابان جنوبی را از آثار خوب سینمای ایران دانست که کارگردانش نشان داده سینما برایش جدی است. وی در ادامه از کانون تبلیغاتی نور، فیلمیران و سالن ایوان شمس که در برگزاری این مراسم همکاری کردند تشکر کرد.
در ادامه مراسم تقدیر از عوامل فیلم با حضور علی سرتیپی، حسن دادخواه، سیاوش اسعدی، نورا هاشمی، لیلا بلوکات،علیرضا برازنده، محمود جعفری، سعید خانی، سعید احمدی و سیروس سلیمی برگزار شد.

سرتیپی: عوامل فیلم اذیت شدند
در این بخش علی سرتیپی در صحبت هایش گفت: جیب بر خیابان جنوبی کای سختی بود. چهار ماه فیلمبرداری داشتیم و آقای اسعدی هم حساسیت های خودشان را داشتند. عوامل فیلم برای ساخت آن اذیت شدند اما نتیجه خوبی داشت. مثلا برای یک پلان امیر جعفری دو روز درگیر بودیم طوری که امیر جعفری می گفت در این فیلم اعتماد به نفسم را از دست داده ام! شاید دلیل عدم حضورش هم در اینجا این باشد که نگران بود کارگردان بگوید دو سه پلان دیگر از کار باقی مانده!
حسن دادخواه هم ضمن تشکر از علی سرتیپی و بازیگران فیلم گله کرد که نامش به عنوان تهیه کننده فیلم اعلام نمی شود و اعلام کرد به علت مشکلی که با وزارت ارشاد بوده نام او در آنونس به عنوان تهیه کننده اعلام نشده.
دیگ عوامل این فیلم هم در صحبت هایشان به سختی های فیلمبرداری این فیلم اشاره و از نتیجه کار ابراز رضایت کردند.
بعد از نمایش فیلم جیب بر خیابان جنوبی نشست پرسش و پاسخ مخاطبان با حضور سایوش اسعدی، نورا هاشمی، دکتر خطیب و امیر قادری برگزار شد.
سیاوش اسعدی در این بخش درباره سکانس محبوبش در فیلم جیب بر خیابان جنوبی گفت: سکانس پارکینگ پروانه با آن جمعیت و تعقیب و گریزها خیلی سخت بود و حتی تهیه کننده می گفت قابل اجرا نیست. مصطفی زمانی هم پایش ناراحت بود و برداشت ها مدام تکرار می شد و حس خوبی از بی رحمی من نداشت و سو تفاهم هایی پیش آمد. این سکانس را به خاطر سختی هایی که برایش کشیدم خیلی دوست داشتم. در کنارش سکانس جلوی در خانه نورا هاشمی هم از سکانس های مورد علاقه ام است.
اسعدی درباره دلیل متوقف شدن فیلم در مقطعی گفت: فیلمبرداری این فیلم بعد از ۵۲ جلسه متوقف و به مدت ۷ ماه تعطیل شد که خیلی نمی شود درباره دلایلش صحبت کرد. ما در گرمای وحشتناک تابستان فیلمبرداری کردیم و هنرورهای ما با کاپشن و لباس زمستانی در خیابان ها پراکنده می شدند. یک پلان که می گفتیم همه آنها خیس عرق می شدند و گریم ها شسته می شد و باید دوباره گریم می کردیم. فقط نورا هاشمی از ۵ صبح تا ۲ شب این لباس را می پوشید و می گفت نمی خواهد از این نقش و این فضا بیرون بیاید.
اسعدی در ادامه درباره لوکیشن مشترک جیب بر خیابان جنوبی و فیلم حوالی اتوبان گفت:. این خانه را به لحاظ معماری دوست دارم. فرم پله و معماریی که در آن خانه هست برایم جالب است. آخرین باری که به این خانه سر زدم صاحبش آمد سلام علیک و روبوسی کرد و گفت آقا برو ولم کن اینجا دیگر مدرسه شده

اسعدی: هز کاری کردیم همتی نیامد
اسعدی در پاسخ به سوالی درباره اجرای بد سکانس سقوط سیروس همتی گفت: این فیلم در هشتاد و هفت جلسه فیلمبرداری شده ولی ۱۸ جلسه تعطیل بود.یعنی کاری به آن صورت در این ۱۸ جلسه نکردیم. دوستمان آقای همتی چندین جلسه سر فیلمبرداری نیامدند وهر کاری کردیم گفت نمی آیم. در پلان آخر این سکانس کلوزآپ صورت او را داریم که باید می خورد زمین و خون دهانش می پاشید به دوربین اما متاسفانه ایشان خیلی ما و تهیه کننده را اذیت کرد. یک روز آمد یکسری پلان ها را گرفتیم و از فردایش هر روز می گفت به من بیشتر پول بدهید. من بخاطر خانم آدینه ایشان را آوردم و فکر می کردم ایشان تئاتری است و از یک منش خاصی برخوردار است ولی دیدم اصلا چنین چیزی نیست. دوبار پرداخت های عجیب غریبی شد که فقط ایشان بیاید و کار نخوابد. چون ضرر تعطیل شدن کار در یک روز سه برابر این پول بود. اما نهایتا دیگر سرکار نیامد. ماجرای کنار رفتنشان هم این بود که اقای سرتیپی برایشان چکی نوشتند اما من گفتم دیگر این بازیگر را نمی خواهم و متاسفانه بضاعتمان برای این سکانس همین بود.
کارگردان جیب بر خیابان جنوبی درباره شباهت دیالوگ های فیلمش به دیالوگ های مسعود کیمیایی هم گفت: همه ما تحت تاثیر سینما و فیلمسازهایی هستیم . خود آقای کیمیایی هم تحت تاثیر یک نوع سینمای دیگر هستند و این همیشه وجود دارد. من خیلی به آقای کیمیایی علاقه دارم اما نمی توانم مثل ایشان باشم و حتی ادای ایشان را نمی شود درآورد اما این نوع دیالوگ نویسی را دوست دارم چون معتقدم در سینما چیزی را باید بشنویم که در حالت عادی نمی شنویم. به قول ساموئل خاچاکیان اگر می خواستم واقعیت ببینم می نشستم کنار کوچه مردم را نگاه می کردم. در فیلم هایی دیالوگ هایی از این جنس داشته ایم که باعث خنده شده. اگر دیالوگ های این فیلم باعث خنده نشده و جلب توجه نکرده یعنی توانسته کارش را انجام بدهد.

چرا بازیگر «مارمولک»، جیب بر خیابان جنوبی  را پیچاند؟!

نورا هاشمی: سختیها چند برابر شد
نورا هاشمی بازیگر جیب خیابان جنوبی هم درباره اینکه به عنوان همسر سیاوش اسعدی چقدر فراتر از یک بازیگر درگیر این کار بود گفت: وقتی پای یکی از افراد نزدیک خانواده در میان باشد سختی ها چندین برابر می شود. مثلا عوامل دیگر وقتی باران می آید و کار تعطیل می شود خوشحال اند که کار تعطیل شده و می روند خانه ولی من نمی توانستم خوشحال باشم. چون من هم همان ناراحتی های کارگردان را داشتم و ریز به ریز مشکلات او را احساس می کردم.

برای گرفن فال حافظ و دانلود برنامه دیوان حافظ برای آندروید به سایت divanhafez.com مراجعه فرمایید ، همچنین در این سایت بیوگرافی حافظ به همراه زندگی نامه حافظ به صورت کامل شرح داده شده است.

این نگاه شاید برای خیلیها ملموس نباشد
در ادامه امیر قادری جیب بر خیابان جنوبی را فیلمی دانست که توانسته درشرایط فعلی سینمای ایران مستقل بماند و گفت: خطری که این فیلم را تهدید می کند این است که این فضا و این نوع نگاه شاید برای خیلی ها ملموس نباشد. یعنی نسل جوان به فیلم های شکاک تر و ضد داستان عادت کرده. همین که شما در سینمایی که جریان روشنفکری، فیلمفارسی، دولتی و جشنواره های خارجی هر کدام به شکلی می خواهند سلیقه تماشگر را جهت بدهند بتوانید فیلمی بسازید که هم فیلم خوبی باشد و هم در همه این اهرم های داخلی و خارجی و سرمایه های رنگارنگ مستقل بماند، کار کارستانی کرده اید.هر چند تجربه به من ثابت کرده این مسیر برای کارگردان ها ی سینمای ایران زیاد طول نمی کشد.
دکتر خطیب هم جیب بر خیابان جنوبی را فیلمی دانست که به درستی علل وقوع جرم را در جامعه واکاوی می کند. وی در ادامه گفت: خیلی از کسانی که مرتکب جرم می شوند در این موقعیت قرار می گیرند. خیلی ها به علت بستر خانوادگی و خیلی ها به علت بستر احساسی دست به جرم می زنند. همینطور که در فیلم می بینم که آن دختر اصلا سارق نبود بلکه در یک بستر عاطفی احساسی به سمت جرم رفت و باید توجه بشود که یکی از وظایف کسانی در حوزه ارتباطات اجتماعی کار می کنند این است حواسشان باشد هر کدام از ما احتمال انجام جرم را داریم. در جیب بر خیابان جنوبی ضمن توجه به این نگاه، هم داستان خوبی دیده می شود و هم شخصیت پردازی قدرتمندی انجام شده.


فال حافظ

ارسال نظر
پاسخ دهيد؟