پرشین ایس | فال روزانه امروز , جوک

پیشنهادهای جالب هانیه توسلی، آنا نعمتی و نیوشا ضیغمی

سومین شماره دو هفته نامه خبری – تحلیلی «سام» در آستانه هفته کتاب و با دو ویژه نامه درباره محرم و برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۳ روانه کتابفروشی‌ها شد. در این شماره  نیز مانند شماره های قبلی، پیشنهادهایی از چهره‌های شناخته شده سینما و تلویزیون برای مطالعه ارائه شده که در کنار ستون‌هایی همچون معرفی کتب تازه منتشرشده، گفتگو با آلیس مونرو، بخشی از رمان منتشر‌نشده «درد»، آشنایی با ده چهره برتر نوبل در ۱۰۰ سال گذشته، عمده مطالب این نشریه را تشکیل می‌دهد. «ستاره اسکندری، مهران رجبی، اکبر عبدی، نیوشا ضیغمی ، پگاه آهنگرانی و…» از جمله چهره‌هایی هستند که در این شماره از عادات مطالعه و پیشنهادهای خود سخن گفته​اند. در ادامه گزیده​ای از این بخش هفته نامه سام را می​​خوانیم:

ستاره اسکندری
بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون یکی از بهترین رمان‌هایی را که مطالعه کرده برای پیشنهاد به خوانندگان معرفی می‌کند. او می‌گوید: «رمان «کافکا در کرانه» اثر مورکامی نویسنده ژاپنی با ترجمه مهدی غبرایی را دوست دارم. این رمان، به زندگی آدم‌ها به عنوان یک مساله تقدیری می‌پردازد و شرح می‌دهد که زندگی آدم‌ها یک جریان تقدیری است و هرقدر بخواهید از آن سرباز بزنید، باز هم گرفتار آن خواهید شد.» این رمان را انتشارات نیلوفر منتشر کرده است و خود نویسنده درباره آن گفته است: «کلید فهم رمان در چندبار خواندن آن است در بار دوم خواندن خیلی چیزها روشن می‌شود.»

آناهیتا نعمتی
بازیگر شناخته شده سینما که آخرین فیلم اکران شده او، «یکی می خواد باهات حرف بزنه» بود در پاسخ به این پرسش که چه کتابی را برای مطالعه پیشنهاد می‌کند، از تمامی آثار «پل استر» نام می برد و می‌گوید که تقریبا تمامی کتاب‌های این نویسنده بزرگ و معاصر آمریکایی را مطالعه کرده است و از جریان زندگی موجود در این آاثار لذت برده است. نشر افق در ایران، منتشرکننده آثار این نویسنده است. خاطرات زمستان ترجمه خجسته کیهان، شهر شیشه‌ای ترجمه شهرزاد لولاچی، ارواح ترجمه خجسته کیهان، هیولای دریایی ترجمه ماندانا مشایخی، سه‌گانه نیویورک ترجمه شهرزاد لولاچی و خجسته کیهان، اختراع انزوا ترجمه بابک تبرایی، تنها برخی از کتب این نویسنده هستند که به راحتی قابل دسترسی هستند.

پگاه آهنگرانی
بازیگر جوان سینما و تئاتر این روزها فیلم دوست داشتنی «دربند» را در حال اکران دارد که برای بازی خوبش در این فیلم توانست سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر سی و یکم را نیز از آن خود کند. او درباره کتاب مورد علاقه اش و اینکه چه کتابی را برای مطالعه پیشنهاد می‌کند، کتابی از نویسنده شهیر لهستانی را نام می‌برد: «طبل حلبی» گونتر گراس که به اعتقاد بسیاری، معروف ترین و بهترین اثر نویسنده اش است که در سال ۱۹۹۹ موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات هم شد. به هر حال، این کتاب با ترجمه ای از سروش حبیبی از سوی انتشارات نیلوفر در بازار کتاب موجود است.

هانیه توسلی
این بازیگر فعال در حوزه سینما و تئاتر، این روزها فیلم موفق و خوش ساخت «به خاطر پونه» را روی پرده دارد که با این فیلم توانست به فروشی میلیاردی دست پیدا کند. وقتی از این بازیگر می‌پرسیم که مطالعه چه کتابی را پیشنهاد می‌کند او به «هاروکی موراکامی»، نویسنده شهیر ژاپنی اشاره می کند و او و کتاب‌هایش را در لیست علاقمندی‌های خود می‌داند. کتاب‌های این نویسنده که عمدتا توسط نشر ماهی به بازار عرصه شده‌اند، به راحتی قابل دسترسی است؛ «کافکا در ساحل»، «بعد از تاریکی»، «به آواز باد گوش بسپار» و «۱Q84» تنها تعدادی از آثار به فارسی ترجمه شده این نویسنده دوست داشتنی محسوب می‌شود. جنگل نروژی این نویسنده را نیز نشر افراز منتشر کرده است.

نیوشا ضیغمی
بازیگر جوان سینما در کنار فعالیت‌های سینما و تلویزیونی و همچنین مدیریت سالن زیبایی‌اش، از مطالعه نیز غافل نیست به گونه‌ای که مطالعه کتاب «کوری» ژوزه ساراماگو را به همه پیشنهاد می‌کند. رمان محبوبی که توانست نوبل ادبیات را در سال ۱۹۹۸ به نویسنده‌اش اعطا کند. داستان این رمان از ترافیک یک چهارراه آغاز می‌شود. راننده‌ی اتومبیلی به ناگاه دچار کوری می‌گردد. به فاصله‌ی اندکی، افراد دیگری که همگی از بیماران یک چشم‌پزشک می‌باشند، دچار کوری می‌شوند. پزشک با معاینه‌ چشم آنها درمی‌یابد که چشم این افراد کاملاً سالم است، اما آنها هیچ چیز نمی‌بینند و به جای تاریکی، دچار دیدی سفید شده‌اند.

دوهفته نامه خبری تحلیلی «سام» را می‌‌توانید از کتابفروشی‌های معتبر پایتخت تهیه کنید.


فال حافظ

ارسال نظر
پاسخ دهيد؟