پرشین ایس | فال روزانه امروز , جوک

نیوشا ضیغمی: زن ایرانی در سینمای ما یعنی مادر یا معشوقه !

نیوشا ضیغمی درباره ضرورت پرداخت به شخصیت بانوی ایرانی در سینمای ایران گفت: محدودیت باعث عدم تمایل سینماگران برای پرداخت به این مضمون شده است و مدیران سینمایی باید اولویت‌شان در راستای این دغدغه باشد تا با این کار از نفوذ برنامه‌های مخرب ماهواره ای جلوگیری کنند.

چندی پیش مریم هاشمی قهرمان کرمانشاهی ووشوی جهان در مسابقات مالزی، مدال طلا را دریافت کرد. این درحالی بود که وی برخلاف مخالفت‌ها با حجاب اسلامی در  صحنه مسابقه حاضر شد.

اما اینکه سینمای ایران زن ایرانی را و افتخاراتی را که وی کسب کرده تا چه اندازه روی پرده می آورد چیزی است که جای سوال دارد. تصویر زن ایرانی در سینما و تلویزیون فردی است که در محیط خانواده دیده می شود و سینمای ایران کمتر وی را در میادین قهرمانانه به تصویر می کشد.

«نیوشا ضیغمی» درباره نگاه قهرمانانه سینمای ایران به بانوی ایرانی به گفت: همواره نحوه نگرش فیلمنامه نویسان، تهیه کنندگان و وزارت ارشاد به سمت پرورش قهرمان مرد پیش رفته است و چارچوب محدودیت ها منجر به بار منفی پرداخت به نقش زن در سینما شده است و من همیشه به عنوان یک بازیگر زن گفته ام که سینمای ایران، سینمای اخلاق گرا است و استفاده ابزاری از زن نمی کند، در بسیاری مواقع فیلمنامه های موفقی داشتیم، اما این دلیل نمی شود که ما قهرمان زن نداشته باشیم، به نظرم در این قضیه ما دچار یک خودسانسوری شده ایم.

وی افزود: در جامعه ما زنان فعال و بسیار موفق داریم که در واقع بنیان گذار یک روش در زمینه های مختلفی مثل علمی، ورزشی، اجتماعی هستند و می توانند همواره الگو باشند و اینجا این سوال مطرح می شود که چرا ما نباید زنان جامعه را که در یک جامعه اخلاقی به موفقیت می رسند را حداقل به کشورهای اطراف خودمان معرفی نکنیم؟ امروزه جامعه جهانی تصویر درستی از زن ایرانی ندارد.

بازیگر «گشت ارشاد» ادامه داد: رسانه سینما و تلویزیون مدیوم ما برای معرفی الگوی زنانه به جامعه بین و الملل است، ما می توانیم به کشورهای دیگر الگوی زن صادر کنیم و این نشان از غفلت ما است، امروز آنها هستند که به ما الگوهای غلط و فجیع می دهند و شبکه های ماهواره ای این کار را ادامه می دهند و روی جامعه ما تاثیر گذاشته اند، این ظلمی است که در حق خودمان داریم.

نیوشا ضیغمی در پاسخ به اینکه این خودسانسوری از جانب مدیران است یا سینماگران، ادامه داد: محدودیت باعث عدم تمایل سینماگران برای پرداخت به این مضمون شده است و مدیران سینمایی باید اولویت‌شان در راستای این دغدغه باشد و با این کار از نفوذ برنامه های مخرب ماهواره ای جلوگیری خواهند کرد، مدیران سینمایی امروز باید خودشان را مسئول بدانند،الگوی فرهنگی می تواند مانند مواد مخدر برای یک جامعه مضر باشد و این ضرر را نمی توان در چشم دید ولی در افکار مردم قرار خواهد گرفت. درعین اینکه شبکه های ماهواره ای به ما خوراک می دهند ولی روی افکار مردم ما تاثیر می گذارند و به نظرم مهمترین مسئله یک جامعه، فرهنگ و سلامت روانی آن است.

بازیگر «توفیق اجباری» در پاسخ به اینکه در تاریخ سینمای ایران دیده شده که بازیگر زن بعد از مدتی یا کنار گذاشته و یا در قالب نقش مادر کلیشه می شود، خاطر نشان کرد: این موضوع ربطی به بازیگر ندارد و بازیگری که جوان اول یک فیلم را باز می کند، خلاصه شده است در نقش دختر و پسری عاشقانه و در نوع دیگر زن میانسال هم در نقش فقط مادر، این مشکل بازیگر نیست و به فیلمنامه باز می گردد.

بازیگر «اخراجی ها» ادامه داد: آیا زن میانسال موفق نداریم؟ تعداد زیادی از زن های ایرانی هستند که در میانسالی تاثیر زیادی بر جامعه خود گذاشته اند، زن میانسال در جامعه ایرانی فقط مادر نیست، در حالی که مادر بودن یک موهبت الهی است و ما زنانی را سراغ داریم که هم مادر هستند و در کنارش به فعالیت بزرگی می پردازند.

وی در پاسخ به اینکه چقدر ساخت فیلمی مانند «لاله» را برای سینمای ایران مفید می داند، یادآور شد: اساسا با هزینه ای که برای فیلم «لاله» انجام شد موافق نیستم ولی در نهایت به شخصیت زنی می پردازد که قهرمان رانندگی است و زن متفاوتی را می خواهد به تصویر بکشد،اما حواشی تولید فیلم است که همه را معطوف به خود کرده و الان حاشیه بیشتر از اصل «لاله» مهم شده است و بیشتر از اینکه حُسن باشد در سینمای شکننده با افت مخاطب امروز آسیب زننده است.

ضیغمی درباره کم کاری اش طی یک سال گذشته، گفت: تصمیم گرفته بودم که مدتی کار نکنم، اما اکنون شرایط مساعدتر شده است و با یک فیلم قرارداد بستم که ظرف چند ماه آینده کلید می خورد.


فال حافظ

ارسال نظر
پاسخ دهيد؟