پرشین ایس | فال روزانه امروز , جوک

کمند امیرسلیمانی در مکتب بوعلی سینا ! ( علاقمند و هوادار تغذیه سالم و شیوه‌های طبیعی درمان)

amirsoleymani

کمند امیرسلیمانی بازیگر نام‌آشنایی است که بسیاری از شما او را با بازی  در نقش آذر در سریال پدرسالار به یاد می‌آورید. اما بدون شک تعداد اندکی می‌دانید این بازیگریک علاقمند و هوادار تغذیه سالم و شیوه‌های طبیعی درمان است. کمند امیرسلیمانی از جمله بازیگرانی است که انقلابی بزرگ در جامعه بازیگری ایران ایجاد کرده و افراد زیادی را با شیوه درمان‌های طبیعی و رژیم‌های غذایی سلامت آشنا کرده است. آنچه می‌خوانید گفت و گوی سیب سبز با این بازیگر سرشناس است که این روزها سریال  هوش‌سیاه ۲ با بازی او از شبکه سوم سیما پخش می‌شود. او از شیوه زندگی و چگونگی استفاده از شیوه‌های طب سنتی و مکمل برای درمان بیماری‌ها و حفظ سلامتی‌اش می‌گوید.

یک برنامه غذایی متعادل

با وجود آنکه به خوردن غذای سالم اهمیت می‌دهم سعی می‌کنم تنوع غذایی را در برنامه غذایی‌ام رعایت کنم. با این وجود فیله مرغ و سبزیجات تازه بخش زیادی ازرژیم‌غذایی مرا تشکیل می‌دهد. برنامه‌ غذایی‌ام برای یک روز در هفته این است که صبح‌ها بیسکویت سبوس‌دار، شیر و خرما را برای صبحانه می‌خورم، در میان وعده‌های غذایی حتما از میوه‌های تازه فصل استفاده می‌کنم. برای ناهار فیله مرغ، سالاد یا سبزیجات تازه مصرف کنم، در میان وعده عصر عرقیات گیاهی مثل عرق دارچین و زیره می‌نوشم و برای شام ماست و شوید با نان یا کدو با نان می‌خورم. این برنامه همه چیزی که بدنم نیاز دارد را تامین می‌کند و من هم سعی می‌کنم پرخوری نکنم و در مصرف خوراکی‌ها و موادغذایی هرچند خوشمزه اعتدال را رعایت کنم.

روش‌های طبیعی درمان را ترجیح می‌دهم

بعد از تولد پسرم به نیت کاهش وزن به مشاور تغذیه مراجعه کردم. روزها و هفته‌های اول روند کاهش وزن برایم خیلی اهمیت داشت اما به مرور یشتر از آنکه کاهش وزن برایم اهمیت پیدا کند حفظ سلامت و تندرستی پررنگ‌تر شد. در این شیوه بعد از معاینه، بررسی نبض، زبان و مزاج و طبع‌ام رژیم غذایی خاصی برایم در نظر گرفته شد که در ضمن اینکه وزنم را کاهش داد احساس سلامت، شادابی و تندرستی برایم به همراه داشت. آنقدر از این شیوه و نتایج آن راضی بودم که بعدها برای درمان گردن دردم از شیوه‌های طبیعی استفاده کردم و نتیجه خوبی گرفتم. خیلی خوشحالم که بدون نیاز به طب رایج توانستم درد را مهار کنم. این شیوه به خوبی توانست سلامت را به من برگرداند و من عادت غذایی را که ۱۲-۱۰ سال دنبال می‌کردم تغییر دهم و رژیمی متعادل را دنبال کنم.

با حداقل روغن

از زمانی که تغذیه سالم را دنبال کردم. برای استفاده از روغن خیلی محتاط هستم. دقت می کنم تا با کمترین و حداقل میزان روغن مواد غذایی سرخ‌کردنی را آماده کنم. وقتی می‌خواهم کتلت درست کنم دیگر مثل سابق درون تابه روغن را نمی‌ریزیم و تنها با چرب کردن کف تابه کتلت‌ها را سرخ می‌کنم. این کار دقت و حوصله لازم دارد اما مطمئنم که به نتیجه مطلوب آن می‌ارزد. توصیه من این است که تا می‌توانیم مصرف روغن‌های سرخ‌کردنی را به حداقل برسانیم و بیشتر به سلامت خود و خانواده‌مان اهمیت دهیم.

رژیم‌های تک بعدی را قبول ندارم

رژیم غذایی که دنبال کردم و نتایج خوبی برای حفظ سلامت و نشاط از آن گرفتم رژیمی کامل و متعادل بود. در این رژیم انواع گروه‌های غذایی وجود داشت. نشاسته، کربوهیدرات، پروتئین، سبزیجات و هر آنچه بدن نیاز دارد در این روش وجود دارد. اینگونه نیست که یکی از این گروه‌ها حذف شود. من با رژیم‌های تک‌بعدی مخالفم و آنها را توصیه نمی‌کنم. رژیم غذایی که شیوه‌های طبیعی درمانی توصیه می‌کنند این است که با تغذیه درست از تمامی گروه‌های غذایی استفاده می‌شود و با تدابیری که در این شیوه‌ها وجود دارد سوخت و ساز و متابولیسم بدن تنظیم شده و سوخت و ساز درست انجام می‌شود. در این شیوه تنها مصرف روغن، قند و شکر را محدود کردم و به جای آن مصرف لبنیات و حبوبات را در وعده‌های غذایی خودم و خانواده‌ام بیشتر کردم.

شیوه‌های کایروپرکتیک و ماساژ را تجربه کردم

اگر چه در برخی از موارد از طب رایج برای درمان استفاده کردم اما به شیوه‌های درمانی طب طبیعی و سنتی برای درمان باور دارم و از آنها در بسیاری از موارد استفاده می‌کنم. مثلا برای درمان دیسک کمرم از ماساژدرمانی و کایروپرکتیک استفاده کردم و نتایج خوبی گرفتم. در حالی که متخصصان طب رایج به من گفته‌ بودند که نیاز به جراحی دارم اما با نرمش‌های خاص، استفاده از ماساژ و تکنیک‌های کایروپرکتیک توانستم دیسک کمرم را درمان کنم. کایروپرکتیک به من کمک می‌کند تا عضلات و ماهیچه‌های اطراف ستون فقرات را که ضعیف شده‌اند تقویت کنم و به این ترتیب احساس بهتری داشته باشم. از این وضعیت بسیار راضی هستم و خوشحالم که جراحی نکردم. به تازگی یکی از دوستانم مرا با یک مدرس حرکات کششی ذهن و جسم (یوگا) آشنا کرده و به من توصیه کرده که از تکنیک‌ها و نرمش‌های حرکات کششی ذهن و جسم برای تسریع روند درمان کمرم استفاده کنم. به نظرم این شیوه بسیار مفیدی است و دقیقا همان کار فیزیوتراپی را انجام می‌دهد با این تفاوت که در فیزیوتراپی ما تکنیک‌هایی را پشت سر هم انجام می‌دهیم اما در حرکات کششی ذهن و جسم همان حرکت‌ها را آگاهانه و با تمرکز بیشتری انجام می‌دهیم و این می‌تواند اثر پذیری تمرین‌ها و تکنیک‌ها را بالا ببرد.

به روش بوعلی‌سینا پاکسازی کبد می‌کنم

یکی از نکاتی که در جلسات رژیم درمانی به شیوه طبیعی یاد گرفتم پاکسازی و سالم‌سازی کبد بود، که چگونه با گنجاندن مواد غذایی سالم و تازه کبد را سالم نگه دارم و عملکرد آن را تقویت کنم. یکی از نکات این بود که نباید کبد را با مصرف غذاها و خوراکی‌های نامناسب و مانده اذیت کنم. منظورم از غذای مانده و نامناسب غذایی این است که غذا را برای ظهر آماده می‌کنیم و بخشی از آن را برای شب کنار می‌گذاریم و می‌خوریم. از وقتی متوجه شدم که مصرف غذای مانده برای کبد مضر است برای وعده‌های غذایی به اندازه همان وعده غذا آماده می‌کنم و همه سعی‌ام را می‌کنم تا برای وعده غذایی شام و ناهار غذای تازه و سلامت تهیه کنم. اگر چه این کار با توجه به مشغله امروز سخت است اما تاثیر مصرف غذای سالم به حدی بر جسم و روح زیاد است که به امتحان کردنش می‌ارزد.

در کیفم قرص مسکن ندارم

تا می‌توانم از مصرف قرص، مسکن و داروهای شیمیایی پرهیز می‌کنم و عادت ندارم در کیفم مسکن نگه دارم. البته ممکن است گاهی به دلیل شدت درد مجبور شوم مسکن بخورم اما اینطور نیست که آن را از خودم جدا نکنم و مانند برخی از خانم‌ها که در کیف‌شان حتما مسکن پیدا می‌شود، آن را داشته باشم و با کوچک‌ترین دردی سراغ مسکن بروم. تنها قرصی که در کیف من پیدا می‌شود قرص‌های چای سبز است که به دلیل خواص زیاد و مفیدی که چای سبز دارد از آن مصرف می‌کنم.

دارچین همیشه همراهم است

یکی از چیزهایی که همیشه در کیفم پیدا می‌شود چوب دارچین است. هر جا بخواهم چای بخورم تکه‌ای از چوب دارچین را به چای‌ اضافه می‌کنم. هم آن را خوش‌عطر و خوش‌طعم کرده و هم به تنظیم متابولیسم بدن کمک می‌کند. دارچین از آن دسته ادویه‌هایی است که به تخلیه آب میان‌بافتی بدن کمک می‌کند. خیلی وقت‌ها افزایش آب میان بافتی بدن است که موجب می‌شود احساس افزایش وزن به ما دست دهد. به همین دلیل با اضافه کردن چوب دارچین به چای سعی می‌کنم میزان آب میان‌بافتی را در بدنم کنترل کنم. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید مصرف غذاهای آبپز یکی از عوامل افزایش آب میان‌بافتی بدن است و همین موضوع موجب می‌شود متخصصان تغذیه مصرف غذاهای کبابی و گریل شده را در رژیم‌های کاهش وزن بیشتر از مصرف غذاها و گوشت‌های آبپز شده به مراجعان‌شان توصیه کنند.
سیگار نمی‌کشم

یکی از رمز‌های موفقیت من برای حفظ سلامت و نشاط پوستم این است که هرگز سراغ سیگار نرفتم و دوست ندارم حتی آن را امتحان کنم. فکر می‌کنم همین مسئله تاثیر زیادی در حفظ شادابی و سلامت پوست و بدنم داشته است. وقتی با مشاور طب طبیعی‌ام صحبت می‌کردم نیز به این موضوع اشاره کرد و گفت علت اینکه افراد دچار مشکلات و اختلال جسمانی می‌شوند یا پوست‌شان خراب می‌شود، سیگار کشیدن است که متاسفانه امروز در میان برخی از خانم‌ها نیز رایج شده است.

غذا می‌برم سر صحنه

روزهایی که سرکار می‌روم از خانه برای خودم سالاد و فیله مرغ کبابی می‌برم تا غذاهایی که از بیرون تهیه می‌شود را نخورم. در این صورت از غذایی که می‌خورم مطمئن هستم چون معمولا غذاهای بیرون چرب وخوش نمک هستند و اینها سلامت را به خطر می‌اندازد. من حتی برای میان‌وعده‌های غذایی که سر کار شیرینی و چای سرو می‌کنند برای خودم بیسکویت و خرما می‌برم و با چای می‌خورم. پیگیری‌های من برای آنکه سالم زندگی کنم برای دیگر همکارانم انگیزه شده و برخی از آنها نیز به این موضوع توجه می‌کنند و کمتر سراغ خوراکی‌های پرکالری مثل چیپس و پفک می‌روند.

عرق‌های گیاهی همیشه همراهم است

یکی دیگر از خوراکی‌هایی که سر فیلمبرداری و ضبط برنامه‌ها همراه خود می‌برم، عرقیات گیاهی است. همیشه مقداری عرق گیاهی را درون بطری آبم می‌ریزم تا در عین حال که آب می‌نوشم از خواص درمانی عرقیات گیاهی نیز استفاده کنم. بیشترین عرق‌ها و نوشیدنی‌های گیاهی که مصرف می‌کنم و آنها را حتما در رژیم غذایی‌ام دارم؛ عرق‌های دارچین، زیره، بهارنارنج و تارونه است که آنها را در طول روز مصرف می‌کنم و اگر بخواهم از خانه خارج شوم کمی از آنها را به بطری آبم اضافه می‌کنم. نوشیدن این عرقیات گیاهی بسیار آرامش‌بخش است و در عین حال به حفظ سلامتم کمک زیادی می‌کند.

با آلوورا دوست هستم

خیلی کم پیش آمده که از ماسک‌ها و لوسیون‌ها برای پوستم استفاده کنم. اما کارهایی برای مراقبت از پوست انجام می‌دهم؛ کرم ضد آفتاب می‌زنم و پایان روز صورتم را با کرم پاک می‌کنم. همچنین هنگام خرید محصولات بهداشتی و آرایشی دقت می‌کنم تا محصولات کارخانه‌های نام آشنا و معروف را انتخاب کنم که از سلامت و بی عارضه بودن محصولات‌شان مطمئن هستم. سعی می‌کنم از محصولاتی استفاده کنم که جواب‌شان را پس داده باشند. به‌تازگی با محصولات بهداشتی آشنا شدم که منشا گیاهی دارند و از عصاره آلو‌ورا تهیه شده  است. تصمیم دارم در آینده نزدیک از این محصولات برای مراقبت و محافظت بیشتر از پوستم استفاده کنم.

ورزش را فراموش نمی‌کنم

چون علاقه زیادی به غذا خوردن و خوراکی‌ها دارم و تمایل دارم که برای حفظ سلامت از همه گروه‌های غذایی مصرف کنم، ورزش را در برنامه روزانه ام دارم. دست کم در روز ۳۰دقیقه پیاده‌روی می‌کنم تا بتوانم وزنم را ثابت نگه ‌دارم. اگر قرار باشد هر سال یک کیلوگرم به وزن‌مان اضافه شود، چشم باز کنیم، می‌بینیم بعد از ۲۰ سال ۲۰ کیلوگرم اضافه وزن پیدا کرده‌ایم. برای همین ورزش را از برنامه‌هایم حذف نمی‌کنم. علاوه بر پیاده‌روی که مرا سرحال می‌آورد و اکسیژن‌رسانی خوبی به اندام‌ها و به‌خصوص مغزم دارد، شنا می‌کنم و این روند را هرگز ترک نمی‌کنم.

رابطه‌ای با فست‌فود نداریم

پیتزا و فست‌فود از آن‌دسته غذاهایی است که اصلا سراغ آن نمی‌روم و سعی کردم این روند را طوری دنبال کنم که پسرم نیز عادت‌های‌ غذایی مرا دنبال کند. او هم به خوردن پیتزا و فست‌فودها علاقه‌ای ندارد و خوشبختانه نه من و نه پسرم اهل خوردن هله‌هوله‌ نیستیم. همه تلاشم این است که از موادغذایی سالم استفاده کنم. پروتئین‌ها را از مغازه‌های معتبر تهیه می‌کنم و به تازگی آن اهمیت می‌دهم. سعی می‌کنم در هفته یک‌بار ماهی یا غذاهای دریایی درست کنم واز خواص گوشت سفید هم استفاده کنم. همیشه به اطرافیانم که از گوشت‌های بسته‌بندی شده آماده و سوخاری نیم پز استفاده می‌کنند، توصیه می‌کنم این کار را نکنند. به جای آنکه از گوشت‌های آماده و نیم پز که مواد افزودنی دارد استفاده کنند، فیله مرغ تازه تهیه کرده و خودشان به آن آرد سوخاری و ادویه اضافه کنند. رعایت همین نکات ساده است که می‌تواند سلامت اعضای خانواده را تضمین کند.

آشپزی را دوست دارم

یکی از کارهای مورد علاقه‌ام آشپزی است که در طول روز برای آن وقت می‌گذارم و سعی می‌کنم همیشه غذای خانواده‌ام را خودم تهیه کنم. آشپزی یکی از دغدغه‌های ذهنی من است و به آن فکر می‌کنم. در طول روز زمانی را برای انتخاب غذا برای وعده‌های غذایی صرف می‌کنم. به سبزی‌ها و صیفی‌جات هر فصل توجه می‌کنم. مثلا اگر الان فصل والک است، حتما به بازار می‌روم و از والک تازه در غذا استفاده می‌کنم. خورش والک یکی از غذاهای محبوبم است که آن را برای خانواده‌ام آماده می کنم. این کار ذهنم را آرام می‌کند و با این روش سعی می‌کنم از همه خوراکی‌هایی که خواص درمانی و مفیدی دارند به صورت تازه غذا تهیه کنم. به همین دلیل از زیره، سیر، والک و مارچوبه و دیگر سبزیجات حتما در برنامه غذایی هفتگی استفاده می‌کنم.


فال حافظ

ارسال نظر
پاسخ دهيد؟