پرشین ایس | فال روزانه امروز , جوک

گفتگوی‌خواندنی با مرد اخلاق فوتبال‌ایران+ عکس

عملکرد تماشاگران در ورزشگاه ها همواره تاثیرگذارترین عامل بر سطح آرامش عمومی مسابقات و یکی از مهمترین پارامترهای سنجش این موضوع بوده است. حساسیت بالای فدراسیون جهانی فوتبال (FIFA) و به تبع آن کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) به رفتار مناسب هواداران در ورزشگاه ها، اهمیت موضوع را بیش از پیش نمایان می کند.

متاسفانه خیلی ها از جمله برخی کارشناسان به دلیل عدم درک درست از مفهوم آرامش، آن را چیزی مخالف با ذات فوتبال می دانند. بله، اگر آرامش را یک جا نشستن و ساکت بودن تعریف کنیم این تلقی، درست است حال آنکه دست کم مخاطبان حالا خوب می دانند رسیدن به مفهوم آرمیدگی و برخورداری از آرامش نه تنها مغایر با هیجانات ورزشی مثل فوتبال نیست بلکه تجربه آن در حقیقت مستلزم برخورداری از برخی مهارت های رفتاری و اخلاقی است. به عنوان مثال وقتی در فوتبال توصیه و تاکید می کنیم که هواداران، تیم های خودشان را تشویق کنند و از بدگویی به حریف و طرفدارانش بپرهیزند، این به معنای از بین هیجان فوتبال نیست بلکه در حقیقت سمت و سو دادن به هیجانات از قالب غریزی به شکل اخلاقی و کنترل شده است.

در جریان برگزاری فصل جدید لیگ قهرمانان با «پژمان منتظری» مدافع استقلال به گفتگو نشستیم تا بحثی داشته باشیم در مورد فرآیند «آرامش روی سکوها» و نقش مهم تماشاگران در راهبرد فوتبال به سمتی که هیجانات، ابراز احساسات و واکنش ها مبتنی بر اخلاقیات باشد و منجر به تولید آرامش شود.

گفتگو با پژمان منتظری که در آخرین داربی سرخابی ها به همراه سید جلال حسینی مدافع پرسپولیس به عنوان مردان اخلاق آن مسابقه معرفی شدند را بخوانید.

برای شروع می خواهم به عنوان یک فوتبالیست از تفاوت بازی در تیم های پرطرفدار با تیم هایی که کمتر طرفدار دارند و حتی تیم هایی که طرفداران چندانی ندارند، بگویی.

اینکه شما می گویی تفاوت، واقعاً هست و خیلی هم ملموس است. هواداران تعیین کننده هستند در همه چیز. آنها حتی می توانند یک بازیکن را از چشم باشگاه بیندازند یا حتی برای بازی کردن بازیکنی خاص به سرمربی تیم فشار بیاورند. به نظر من همه چیز یک باشگاه در هوادارانش خلاصه می شود. باشگاه های بی طرفدار فقط وقت شان را در فوتبال تلف می کنند. مثلاً در استقلال وقتی وارد زمین می شوی می دانی که هزاران نفر روی سکوها و میلیون ها نفر از طریق تلویزیون کوچکترین حرکت تو را زیر نظر دارند و این خیلی روی بازیکن تاثیر می گذارد؛ روی انگیزه هایش و خلاصه همه چیز.

بحث آرامش روی سکوهاست و عوامل موثر بر آن؛ اینکه چه چیزهایی می تواند هوادار را به نقطه جوش برساند. تشنج روی سکوها بیشتر از کجا نشأت می گیرد؟

در فوتبال ما بیشترین تاثیرگذاری را نوع قضاوت داوران دارد. حساسیت هواداران به سوت داوران خیلی بالاست. آنها حتی به اولین اشتباه داوران اعتراض می کنند و همین مسئله روی داوران هم تاثیر می گذارد. مسئله بعدی هم کری خوانی بین رقباست که می تواند حتی منجر به درگیری فیزیکی هم بشود. این موضوع در کشور ما کمتر است اما در جاهایی مثل فوتبال انگلستان پر است از این گونه زد و خوردها بین هواداران تیم های رقیب. یک چیز دیگر هم هست البته. هواداران وقتی یکی از اعضای تیم را نخواهند، چه بازیکن، چه سرمربی و چه مدیر، آن وقت علیه او شعار می دهند و جو متشنج می شود.

این رفتارها به نظرت قابل انتقاد نیست؟

من به عنوان بازیکن نمی توانم از هواداران تیمم انتقاد کنم.
به هر حال فوتبال ما همین است. این جوری بار آمده ایم. اینکه قابل انتقاد هست یا نه را کارشناسان بهتر می توانند تحلیل کنند. باید راه هایی پیدا کرد که این جریانات کم شود و بعد از بین برود. تماشاچی یک لحظه احساساتی می شود، خب حق هم دارد اما داور هم گناهی نکرده، امکان اشتباه دارد. در آن لحظه تماشاچی می خواهد خودش را خالی کند حالا یا با ناسزا یا گفتن داور دقت کن…

همین جا. نکته دقیقاً همین جاست. جایی که باید کارشناسان، روانشناسان و متخصصان علوم رفتاری روی آن انگشت بگذارند همین جاست. اینکه چه باید کرد تا تماشاچی به جای ناسزا رفتار دیگری نشان دهد. این مقدمه است و در ادامه باید کل رفتار اعتراضی را از بین برد. پژمان منتظری به عنوان کسی که سال هاست فوتبال بازی می کند، چه راهکاری را در این زمینه پیشنهاد می کند؟

خب باید فرهنگ سازی کرد. باید همه کمک کنند. کارشناسان، مسئولان و مهمتر از همه رسانه ها، مجلات و روزنامه و رادیو و تلویزیون. با فرهنگ سازی مداوم و تبلیغات می شود جلوی خیلی از بدرفتاری ها را روی سکوها گرفت، چون بیشتر قشر جوان و نوجوان به ورزشگاه می آید و اینها هم خیلی احساساتی هستند. زود از کوره در می روند و جو خراب می شود اما همین ها به دلیل سن پایین شان خیلی زود تحت تاثیر تبلیغات و فرهنگ سازی قرار می گیرند. توی ورزشگاه ها هم می شود خیلی کارهای فرهنگی موثر انجام داد. از تبلیغات محیطی گرفته تا استفاده از افرادی که راهنمایی رفتار بکنند. اما باید هدفمند باشد؛ اینکه سازمان لیگ یک بار کاری بکند یا رسانه ها مدتی پشت کار را بگیرند فایده ندارد. مثلاً همین مجله شما در زمینه آرامش می تواند موثر باشد اگر به صورت مداوم روی این قضیه مانور بدهد. همین گفتگو با چهره های ورزشی خیلی تاثیرگذار است چون نوجوانان به چشم الگو به آنها نگاه می کنند و حرف هایشان را می پذیرند. یعنی وقتی بازیکنان استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی از مردم بخواهند در استادیوم ها ناسزا نگویند باور کنید ۷۰، ۸۰ درصد آنها تبعیت می کنند.

بحث فرهنگ سازی حرف درستی است اما خیلی وسیع تر و پیچیده تر از آن چیزی است که در نقل قول ها عنوان می شود. این مسئله کاریست که باید بشود اما یک پروسه زمانبر است. تاثیرگذاری تبلیغات هم ذاتاً موقت است مگر اینکه همیشگی باشد اما افراد شاغل در فوتبال چطور؟ مثلاً اگر بازیکنان یاد بگیرند از اعتراض به داور بپرهیزند این نمی تواند موثر باشد؟

حتماً موثر است. وقتی جو داخل زمین متشنج شود، صددرصد این قضیه به سکوها هم کشیده می شود. بازیکن، مربی، مدیر همه باید به داور احترام بگذارند و داخل زمین باید از درگیری ها پرهیز کرد. تماشاچی وقتی ببیند بازیکنان تیم مورد علاقه اش با یک اشتباه همگی می ریزند سر داور آنها هم وارد ماجرا می شوند و در صحنه های کم اهمیت تر هم حتی دیگر به بازیکن فرصت نمی دهند و جو را به هم می ریزند. هیچ کس نمی تواند به اندازه افراد داخل زمین روی تماشاچی تاثیر بگذارد. این یک حقیقت است. خیلی از مواقع می بینیم که وقتی تماشاگران اشیایی را به داخل زمین پرتاب می کنند و بزرگترهای تیم از آنها می خواهند این کار را نکنند، موثر واقع می شود و این همان تاثیری است که گفتم.

در آخرین داربی سرخابی که چندی پیش برگزار شد، تو و سید جلال به عنوان بازیکنان اخلاق برگزیده شدید. این عنوان چطور به دست آمد؟

خب این لطف دوستان بوده وگرنه سایر بازیکنان هم رفتار حرفه ای داشتند. من به عنوان یکی از بازیکنان قدیمی استقلال به سهم خودم تلاش زیادی کردم برای ایجاد آرامش در تیم و به تبع آن روی سکوها. شخصاً هم اعتقادی به بداخلاقی و بدرفتاری ندارم. داربی قشنگی بود که خب اگر به جای مساوی با برد ما همراه می شد خیلی بهتر بود. (می خندد)

استقلال یکی از نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان است و هر دو می دانیم که AFC تا چه حد روی رفتارهای تماشاگران حساس است. در این باره چیزی برای هواداران استقلال بگو.

ما هواداران فهیمی داریم. استقلال فصول قبل هم میزبان تیم های رقیب ما در لیگ قهرمانان بوده و خوشبختانه نه تنها مشکلی پیش نیامده بلکه ما بارها عنوان پرتماشاگرترین مسابقه هفته را مال خود کردیم و این نشان می دهد هواداران استقلال به اهمیت موضوع واقفند. تماشاگران ما الگو هستند و من مطمئنم کاری نمی کنند که تیم با محرومیت و جریمه مواجه شود. این البته همان طور که گفتید شامل ما بازیکنان و سایر اعضای تیم نیز می شود.

tewd6zrqf


فال حافظ

ارسال نظر
پاسخ دهيد؟