پرشین ایس | فال روزانه امروز , جوک

آرزوها و حرف‌های «میترا حجار»، در آستانه سال نو

از «میترا» حجار سخن می گوییم ، نام آشنای سینما و تلویزیون ایران که بعد از کسب سیمرغ بلورین جشنواره فجر برای بازی در «متولد ماه مهر» در «شبهای تهران، «اعتراض»، «سگ کشی » و «رخساره» نقش های به یاد ماندنی از خود به جای گذاشت که نشان می داد او از یکنواختی و رکود دوری می جوید و سعی در ستاره ماندن دارد.

اما این هنرمند با استعداد هنرهفتم کشور تنها در سینما دیده نشد و خیلی زود کارگردانان سرشناس تلویزیونی از او دعوت به کار کردند و اینچنین بود که بازیگری او در قاب تلویزیون خانه ها نیز به تماشا گذاشته شد. مجموعه «پلیس جوان» نخستین سریال تلویزیونی بود که «میترا حجار» در آن بازی کرد. در ادامه او را در «مزاحم» دیدیم که در این فیلم نشان داد برای موفق ماندن در عرصه بازیگری دقت در نوآوری دارد و ریتم یکسان و یکنواخت در بازیگری را نمی پسندد که ورود او به بازی در ژانر فیلم های دفاع مقدس و با فیلم «قارچ سمی» یکی از بارزترین نشانه های قبول نقش های متفاوت از سوی او بود.

«فراری» فیلم دیگری بود که از وی به نمایش درآمد و پس از آن با بازی در «صورتی» باردیگر نامش میان پردرخشش ترین بازیگران سینمای ایران ثبت شد و نامزد بهترین بازیگر زن در بیست ویکمین جشنواره فیلم فجر شد. «ملاقات با طوطی»، «جنایت»، «رازها»، «بازنده»، «این ترانه عاشقانه نیست» «گمشده»، «شکارچی»، «آناهیتا»، «خاک و آتش»، «من همسرش هستم» و «نارنجی پوش» از دیگر فیلم ها و سریال هایی بودند که از وی در سینما و تلویزیون ایران دیده شد.

میترا حجار امسال با فیلم «خاکستر و برف» درجشنواره فجر بار دیگر در فضای فیلم های ژانر دفاع مقدس هنر آفرینی متفاوتی داشت و اندکی بعد از آن فیلم که حال و هوای خانواده های شهدا را داشت بازیگر نقش مکمل زن جنجالی ترین فیلم سال شد، فیلمی که قبل از به نمایش گذاشته شدن و درهمان مراحل انتخاب بازیگر و لوکیشن و مقدمات ساخت، آن قدر از آن گفته و نوشته شده است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت و به بازیگرانی که قرار است در «لاله» به کارگردانی اسد الله نیک نژاد بازی کنند توجه نداشت، کارگردانی که بعد از سال ها از غربت و از دنیای هالیوود به ایران برگشته تا فیلمی برگرفته از زندگینامه زنی قهرمان به نام «لاله صدیق» فیلمی اکشن –ورزشی را ساخته و به نمایش جهانی بگذارد که در آن ستارگانی از عرصه سینمای ایران این بار باید به زبانی غیر از زبان مادری خود حرف زده و تجربه بازیگری در یک فیلم اکشن را با زبان انگلیسی داشته باشند.

فیلمی که با خود دنیایی از تفاوت ها را به سینمای ایران خواهد آورد و از سوی دیگر نمایی از ایران – زن ایرانی – توانایی های بازیگران ایرانی را با داستان جذابی که توجه زیادی به زندگینامه قهرمان پیست های رالی کشور دارد به جهان نشان دهد. قهرمانی که از میان جمعیت بانوان ایران به دنیای ورزشی پا می گذارد که تا قبل از ورود وی، مردان تنها مبارزان این میدان بودند. زنی جوان که تنها به این میدان نمی آید تا خود را بیازماید بلکه می آید تا نه تنها قهرمان میادین رالی ایران شود که اکنون او را قهرمان زنان این عرصه هنری در خاورمیانه و مقام سوم ورزش رالی بانوان در جهان بدانند.

میترا حجار یکی از ۷۵ بازیگر فیلم «لاله» والبته از اصلی ترین های بازیگران این فیلم محسوب می شود که در نقش دوست صمیمی «لاله» در آینده ای نه چندان دور بر پرده سینماهای جهان نقش آفرینی وی را خواهیم دید. فیلمی که اگر به گفته «پروانه پرتو» تهیه کننده تمام برنامه ریزی ها به موقع انجام گیرد طی ۱۴۰ جلسه فیلمبرداری در سه ماه آینده کار ساخت آن به پایان خواهد رسید و آماده نمایش جهانی خواهد بود. فیلمی متفاوت که به حتم تفاوت هایش در تاریخ سینمای ایران ثبت خواهد شد.

و اما «میترا حجار» با این که در ده ها فیلم سینمایی و تلویزیونی بازیگر بوده اما شاید فقط ۱۰ مصاحبه از وی در رسانه های کشور به چاپ رسیده است. او هنرمندی است که زیاد گفت و گو نمی کند.

در این گفت و گو از چگونگی ورود خود به عرصه سینما، وقفه دوری از سینمای ایران، خروج از کشور و رفتن به دنیای علم اندوزی هنر سینما در غرب، بازگشت به سینمای ایران و حضور تازه خود در عرصه هنر هفتم کشور با اعتقاد بر این که مردم این روزها حوصله خواندن مطالب بلند ندارند به سوالات کوتاه و خلاصه پاسخ داد تا از حوصله خواننده دور نباشد.

ورود به دنیای سینما از کجا و چگونه عرصه زندگی شما را فراگرفت؟

مجریگری ۱۰ قسمت برنامه ای در شبکه جام جم به من پیشنهاد شد و بعد از آن پیشنهاد بازی در فیلم داشتم.

قصد داشتید در عرصه سینما درچه جایگاهی قرار بگیرید و آیا به هدف خود رسیده اید؟

درسینما همیشه می گویند که آدم باید نقش خوب بگیرد و البته این حرف کاملاً درست است ولی علاوه بر آن سعی کردم که نقش هایی را که بازی می کنم هرچند کوتاه، به خوبی پیدا و ایفا کنم.

این نقش ها چگونه منتخب میترا حجار می شوند و نقش آفرینی کدام جنس از کاراکترها را بیشتر می پسندید؟

مانند همه نقش به من پیشنهاد می شود، فیلمنامه را می خوانم اگر خوب بود و خوشم آمد انتخابش می کنم، متاسفانه تنوع نقش زنان در ایران زیاد نیست معمولاً خیلی خوب هم پرداخته نمی شوند با این حال هنوز اتفاقات خوبی رخ می دهد.
بازیگری دنیای سختی است و برای زنان هنرمند این عرصه سخت تر، انگیزه هایی که حضور و ادامه راه را برای شما ایجاد کرده چیست؟

سختی دلیلی برای ادامه ندادن نیست، آدم کاری را رها می کند که دوست ندارد.کارهای آسان هم لزوماً لذت بخش نیستند .

سالی که کشور را ترک کردید زمانی بود که میترا حجار در اوج بازیگری خود قرار داشت، رفتن در اوج و دور شدن از سینمای ایران به چه قصدی بود؟

من دنبال بهتر شدن بودم می خواستم آموزشم را تکمیل کنم. با بهتر شدن همیشه می توان در اوج ماند.

دنیای بازیگری در خارج از مرز ایران مثل کشوری همچون امریکا که مهد هنر هفتم محسوب می شود چه برتری هایی نسبت به سینمای ایران داشت و چه شد که دل از آن دنیا کندید و به ایران بازگشتید؟

اولویت من برای رفتن به امریکا آموزش بود نه کار کردن. دوست دارم در سینمای ایران بدرخشم.

تکنیک های بازیگری در عرصه بازیگری ایرانیان با تکنیک هنرپیشه های دنیای برتر سینما، چه تفاوت هایی دارد؟

تکنیک های بازیگری چندان فرقی نمی کند. شاید بهتراست بگویید تکنیک های مرتبط با سینما و نه فقط بازیگری، در آن صورت متاسفانه باید بگویم که فاصله خیلی زیاد است، چون امکانات و تخصص ها در آنجا کمک می کند که آثار برتری ساخته شود. سینما یک مجموعه است وقتی کل این مجموعه بهتر کار می کند برای بازیگر هم بهتر می شود.

میترا حجار در «متولد ماه مهر» در نقش اکتیو درخشید و در «زمستان است» در نقشی ساکن و در«خاکستر و برف» ادغامی از دو نقش آفرینی قبلی خود را به خوبی انجام داد تفاوت دراین نقش آفرینی ها چگونه است و اصولاً خود را بازیگری می دانید که درون نقش می رود یا نقش درون او؟

نقش را باید پیدا کرد و شناخت. باید سعی کرد مانند آن شخصیت فکر، رفتار و زندگی کرد وگرنه بین درون نقش رفتن و این که نقش درون انسان بیاید فرق چندانی نیست.

بازگشت به ایران شما را با دنیایی متفاوت از سینمای ایران مواجه کرد،تفاوت ها از نگاه شما چگونه مسیری را طی کرده است و چه مسیری را در حال طی کردن دارد؟

همین طور است که می گویید. سینما نسبت به آن سال ها خیلی فرق کرده، می شود گفت سینمای ایران از دوران پویایی اش دور شده و نیاز به بازنگری دارد اما هنوز قابلیت درخشیدن را دارد.

ستاره بودن در سینمای ایران با دنیای سینمای حرفه ای تر جهان چه تفاوت هایی دارد؟

حرفه بازیگری باعث می شود که زندگی شخصی آدم تا حد زیادی مختل شود. مردم همه جا بازیگر را زیر نظر دارند. با این حساب می شود گفت ستاره بودن در هالیوود به مراتب مشکلتر است چون تمام دنیا به آدم چشم دوخته اند.

نقش هایی که اکنون انتخاب می کنید با پشتوانه تجربه حرفه ای که همراه دارید برچه اصولی استوار است و دلیل این نگرش و انتخاب برگرفته از چیست؟

باید دید نقش هایی که به من پیشنهاد می شود بر چه اصولی استوار است و برگرفته از چیست.

به صورت آکادمیک آن هم در کشور امریکا کارگردانی سینما خوانده اید آیا درفضای کارگردانی اثری از شما وجود دارد؟ وآیا قصد ساخت فیلمی که کارگردانش خودتان باشید دارید؟

خیر متاسفانه هنوز زمینه اش فراهم نشده است.

نام میترا حجار در میان ستارگان فیلم های کارگردانان بزرگ سینمای ایران وجود دارد،نقش هایی که خوش درخشش بوده اند،کدام اثــر یا آثار خود را بیشتر از همه می پسندید و دلتان برای دیدنش تنگ می شود؟

من معمولاً به پشت سرم نگاه نمی کنم.

متفاوت ترین نقش هایی که از شما دیده شده که همیشه هم موفق بوده است در فیلم های «متولد ماه مهر» و«خاکستر و برف» است هردو فیلم مربوط به ژانر دفاع مقدس است. این اوج هنر آفرینی دراین نوع ژانرها ازکجا می آید؟

درست است که این فیلم ها به دفاع مقدس مرتبط است ولی من شخصاً آنها را فیلم دفاع مقدسی نمی دانم. «متولد ماه مهر» از نظر من بیشتر یک رومانس اجتماعی است،«خاکستر و برف» را هم بیشتر یک فیلم اجتماعی می دانم. فکر می کنم در فیلم های دفاع مقدس شخصیت ها بیشتر درگیر جنگ هستند ولی دراین دو فیلم این گونه نیست.

فیلم های با ژانر دفاع مقدس از دیدگاه شما دراین برهه زمانی باید روایتگر چه نوع داستان هایی باشند تا در نسل امروزجنگ ندیده و نسل گذشته ازجنگ خسته، تاثیر مطلوبی داشته باشد و ضمن حفظ تاریخ رشادت ها،دلزدگی ایجاد نکند؟

باید دید که چرا دلزدگی ایجاد می شود. هنوز راجع به جنگ جهانی دوم فیلم ساخته می شود مانند فیلم هایی که کلینت ایستوود ساخت که یک شاهکار است، مردم خسته می شوند چون فیلم ها بد است.

از فیلم «لاله» که در آن مشغول به نقش آفرینی هستید بگویید؟

اجازه بدهید پس از اتمام آن راجع به این فیلم صحبت کنم که تازه در ابتدای راه ساخت است و به اندازه کافی از آن گفته شده و حرف ها زده شده است باید کار به اتمام برسد تا دید که جای تمجید دارد یا تخریب.

برای موفق بودن در عرصه سینما یک بازیگر حرفه ای باید به چه نکاتی توجه داشته باشد؟

درنگاه اول؛ بازیگری هم مانند سایر مشاغل یک حرفه است،یک تخصص هنری است، بازیگر باید مرتب روی قابلیت های بدنی و بیان، روانشناختی شخصیت و تکنیک کارکند، مرتب مطالعه کند و درحال یادگیری تازه ها باشد.

به جز عشق به هنر سینما، در عرصه هنری دیگری فعالیت دارید؟

عکاسی، نقاشی و موسیقی.

سینمای کنونی ایران را در چه حال و اوضاعی می بینید و روزگار این هنر از دیدگاه شما در سال آینده چگونه خواهد بود؟

اکثر کارگردانان سینما در سال های اخیر به جای آن که فرصت ساخت فیلم سینمایی داشته باشند تله های بی ارزش تلویزیونی کارکرده اند،می توانید به من بگویید چرا؟ طبعاً هرجا که کارگردان کار کند بازیگر بازی می کند.

در آستانه سال نو و تولد سال جدید هستیم. برای سینمای ایران چه آرزویی دارید؟

سال و ماه و هفته، ساخته دست بشر است و مانند باقی اختراعات بشر پر از اشکال است، نه برای سال جدید. برای همیشه آرزو دارم که وضع سینمای ایران بهتر شود.


فال حافظ

ارسال نظر
پاسخ دهيد؟