پرشین ایس | فال روزانه امروز , جوک

جای خالی مادر ثریای سینمای ایران در “خانه سبز” هنر+تصاویر

“حمیده خبرآبادی” بازیگر باسابقه سینمای ایران در ۳۰ آذر ماه ۱۳۰۳ در شهر رشت به دنیا آمد. او مهم مثل خیلی از قدیمی ها خاک تئاتر را خورده است و با وجود تمام مشکلات زندگی توانست دختری هنرمند و چیره دست به دنیای رادیو، سینما و تلویزیون معرفی کند آن دختر کسی جز هنرمند محبوب و مورد تحسین ایران “ثریا قاسمی” نیست.

جای خالی مادر ثریای سینمای ایران در “خانه سبز” هنرحمیده خیرآبادی در سن ۱۲ سالگی ازدواج کرد و تحصیلاتش را تا دیپلک ادامه داد. در سال ۱۳۲۶ وارد تئاتر و در سال ۱۳۲۲ وارد سینما شد.


جای خالی مادر ثریای سینمای ایران در “خانه سبز” هنر

ازجمله مجموعه های تلویزیونی خیرآبادی می توان به “پدرسالار” اشاره کرد که در آن فیلم در نقش یک زن سنتی کاملا تابع همسر و در عین حال یک مادر دلسوز و مهربان به ایفای نقش پرداخت و این سریال نگاه مخاطبان زیادی را در زمان خودش جلب کرد.


جای خالی مادر ثریای سینمای ایران در “خانه سبز” هنر

ازجمله مجموعه های تلویزیونی وی “تلخ وشیرین”، “خانه سبز”، همه فرزندان من” است.
کارنامه بازیگری وی از نظر تعداد نوعی رکورد محسوب می شودف او در بیش از ۲۰۰ فیلم سینمایی و ۲۰ مجموعه تلویزیونی حضور داشته است.
مادر سینمای ایران ۳ بار نامزد دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل از جشنواره فیلم فجر شد.
از مجموعه کارهای خیرآبادی می توان به “سرود تولد”، “توکیو بدون توقف”، “روز که خواستگار آمد”، “بازیگر”، “پاکباخته”، “سلام به انتظار”، “ماه مهربان”، “تحفه هند”، روز واقعه”، “سفر بخیر”، “کلاه قرمزی و پسر خاله”، تماس شیطانی”، راز گل سرخ”، “عیالوار”، “مریم و می تیل”، “هنرپیشه”، “یک مرد یک خرس”، “بانو”، “جیب برها به بهشت نمی روند”، “راز چشمه سرخ” و … اشاره کرد.


جای خالی مادر ثریای سینمای ایران در “خانه سبز” هنر
حمیده خیر آبادی در بامداد ۳۱ فروردین ۱۳۸۹ در سن ۸۶ سالگی و به علت کهولت سن درگذشت.
مراسم خاکسپاری او در سکوت خبری در همان روز در بهشت زهرا برگزار شد.


فال حافظ

ارسال نظر
پاسخ دهيد؟