پرشین ایس | فال روزانه امروز , جوک

تمام مربیان ناکام خارجی پرسپولیس/ پولهایی که سوخت

روزهای پایانی همکاری “مانوئل ژوزه” با پرسپولیس، پرونده ناکامی مربیان خارجی در پرسپولیس را قطورتر کرد تا نشان دهد مسابقات لیگ برتر برای صدرنشینان “فرنگی” هرم کادرفنی سرخپوشان خوش یمن نیست.

البته اگر “افشین قطبی” را یک مربی ایرانی بدانیم، این ناکامی از وینگو بگوویچ با داشتن تیم “کهکشانی” آن روزهای پرسپولیس آغاز شد و با ناکامی تیم “کهکشانی” ژوزه پرتغالی ادامه پیدا کرد تا بار دیگر هواداران سرخ از حضور مربیان خارجی در تیم‌شان دچار یاس و افسردگی شوند.

آخرین مرتبه‌ای که یک مربی خارجی به همراه پرسپولیس جام قهرمانی را بالای سر برد، به زمان “استانکو پوکله پوویچ” باز می‌گردد که در سال‌‎های ۷۴ و ۷۵ دو عنوان قهرمانی در مسابقات جام آزادگان برای سرخپوشان تهرانی به ارمغان آورد.

پس از وی، وینگو بگوویچ کروات، راینر زوبل آلمانی، آری هان هلندی، مصطفی دنیزلی ترکیه‌ای(دو مرتبه)، نلو وینگادای پرتغالی، زلاتکو کرانچار صربستانی و مانوئل ژوزه پرتغالی، به عنوان مربیان خارجی بر صندلی داغ سرمربیگری پرسپولیس نشستند و هرچند در مقاطعی با این تیم عملکرد خوبی داشتند اما در کسب جام قهرمانی ناکام ماندند.

وینگو بگوویچ (کرواسی):

از ۲۶ تیرماه ۱۳۸۲ تا پایان سومین دوره لیگ برتر

هفتمین سرمربی خارجی تاریخ پرسپولیس یک مربی کروات بود که با حضور اکبر غمخوار در پرسپولیس و کنار گذاشته شدن پروین، هدایت سرخپوشان را برعهده گرفت. وینکو بگوویچ ۵۵ ساله از ۲۶ تیر ۱۳۸۲ با قراردادی ۲۰۰ هزار دلاری سرمربی پرسپولیس شد.

در دوره این مربی پرسپولیس نفرات مطرحی از جمله علی دایی، کریم باقری، حمید استیلی، جواد کاظمیان، ساشا ایلیچ و عیسی ترائوره به پرسپولیسی آمدند که یحیی گل‌محمدی، افشین پیروانی، حامد کاویانپور و … در آن بازی می‌کردند.

آن تیم که یکی از پرحاشیه‌ترین تیم‌های تاریخ پرسپولیس بود و با توجه به شروع طوفانی در لیگ، از هفته چهارم به بعد سقوط کرد و در نهایت با حذف از جام حذفی در خردادماه ۸۳ دوره حضور بگوویچ نیز به پایان رسید.

راینر زوبل (آلمان):

از ۲۴ شهریور ۱۳۸۳ تا ۳۰ خرداد ۱۳۸۴

با بازگشت مجدد پروین به پرسپولیس به عنوان مدیر فنی، این بار یک مربی آلمانی هدایت سرخپوشان را بر عهده گرفت. راینر سوبل با قرارداد ۳۰۰ هزار دلاری، از ۲۳ تیر ۸۳ کار خود را در پرسپولیس آغاز کرد و در همان هفته‌های اول با پروین دچار اختلاف نظرهای شدیدی شد.

او در ادامه نتایج نسبتا مناسبی گرفت و پرسپولیس تا چند هفته به پایان لیگ، مدعی قهرمانی بود. سوبل پس از آخرین بازی لیگ استعفا داد، در حالی که رقابت‌های جام حذفی هنوز باقی مانده بود. او در یک برنامه تلویزیونی تمام کاسه کوزه‌ها را بر سر حمید استیلی شکست و وی را عامل همه اختلافات معرفی کرد. پرسپولیس با سوبل در ۳۱ بازی ۱۷ برد، ۷ تساوی و ۷ باخت به‌دست آورد.

آری هان (هلند):

از ۲۷ بهمن ۱۳۸۴ تا ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۵

با تغییر مدیریت باشگاه و حضور محمدحسن انصاریفرد به‌عنوان مدیرعامل، کادر فنی پرسپولیس که نتایج خوبی هم نگرفته بود، دچار تغییر و تحول شد. آری هان هلندی با قرارداد سنگین حدود یک میلیاردی برای ۵/ ۱ فصل از بهمن‌ماه سال ۸۴ هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت.

پرسپولیس با این مربی جان تازه‌ای گرفت و تا فینال جام حذفی پیش رفت اما بازی فینال به دلیل نزدیک بودن جام جهانی به فصل بعد موکول شد. تمرینات فصل جدید با این مربی آغاز شد اما مدیریت باشگاه پرسپولیس پس از اردوی اتریش، در ۱۹ مرداد ۸۵ حکم اخراج آری هان را به دلیل بی‌نظمی‌های مکرر از تیم امضا کرد. آری هان از ۱۷۸ روز حضور در پرسپولیس، ۹۶ روز را در مرخصی به سر برد!

مصطفی دنیزلی (ترکیه):

از ۱۸ شهریور ۱۳۸۵ تا ۱۱ خرداد ۱۳۸۶

سرشناس‌ترین مربی خارجی تاریخ پرسپولیس، بدشانس‌ترین آنها هم بود. دنیزلی در ۲۶ مرداد ۸۵ با پرسپولیس قرارداد ۸۰۰ هزار دلاری بست و کار خود را آغاز کرد. ابتدا در فینال جام حذفی در ضربات پنالتی مغلوب سپاهان شد. سپس با انبوهی از بازیکنان مصدوم مواجه شد اما با این وجود پرسپولیس بهترین فوتبال سال‌های اخیر خود را در دوره این مربی ترک ارائه می‌داد و یک نمایش سراسر تهاجمی را روی صحنه می‌برد. دنیزلی در لیگ برتر توفیقی نداشت و شکست عجیب از سپاهان در نیمه نهایی جام حذفی پایان نخستین مرحله حضور این مربی بدشانس در پرسپولیس بود. ۱۶ برد، ۱۴ تساوی و ۶ باخت حاصل عملکرد دنیزلی در پرسپولیس بود.

نلو وینگادا (پرتغال):

از ۲۱ بهمن ۱۳۸۷ تا ۶ خرداد ۱۳۸۸

دومین مربی پرتغالی از ۲۱ بهمن ماه ۸۷ هدایت پرسپولیس را بر عهده گرفت و با پرسپولیس در سه جام ناکام محض بود. ابتدا در لیگ برتر رقابت را باخت و سپس در جام حذفی با شکست از پاس، حذف شد. در لیگ قهرمانان آسیا نیز به‌رغم شکست سنگین از الغرافه به مرحله یک هشتم نهایی رسید، اما با یک ضربه پنالتی به بنیادکار ازبکستان باخت و حذف شد.

زلاتکو کرانچار (صربستان):

۳۰ تیر ۱۳۸۸ تا ۶ دی ۱۳۸۸

این مربی کروات چند روز قبل از آغاز لیگ نهم هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت. پس از اولین باخت مقابل پیکان توسط عباس انصاریفرد مدیرعامل وقت پرسپولیس به مدت ۲۴ ساعت اخراج شد، اما دوباره به تیم بازگشت. او پس از هفته هفدهم و در زمان مدیریت حبیب کاشانی به صورت توافقی از پرسپولیس جدا و جایش را به علی دایی داد. کرانچار در حالی از تیم کنار رفت که پرسپولیس به یک ثبات نسبی رسیده بود و نتایج خوبی هم در لیگ برتر به‌دست می‌آورد.

مصطفی دنیزلی (ترکیه):

از ۳ دی ماه ۱۳۹۰ تا ۲ تیرماه ۱۳۹۱

ناکامی پرسپولیس به همراه حمید استیلی در لیگ یازدهم و استعفای این مربی، شرایط بازگشت دوباره دنیزلی مربی مشهور ترکیه‌ای را به این تیم فراهم کرد. در آن مقطع مدیران پرسپولیس علاوه بر دنیزلی مذاکراتی را با اسون گوران اریکسون، لوکا بوناچیچ، جمال حاجی، روبرتو دونادونی و خوان رامون لوپز کارو انجام دادند اما در نهایت روز دوم دیماه سال ۱۳۹۰ این مربی ترکیه‌ای با قراردادی حدود ۴/۱ میلیارد تومان به تیم پرسپولیس بازگشت.

دنیزلی در نیم فصل دوم لیگ برتر به همراه پرسپولیس ۵ برد، ۵ تساوی، ۷ باخت، ۳۰ زده و ۳۵ گل خورده را کسب کرد و این تیم را به رده نامطلوب دوازدهم رساند. هرچند این مربی در لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس را به مرحله حذفی رساند اما در آن بازی سرنوشت‌ساز با نتیجه ۳ بر یک مغلوب الاتحاد عربستان شد و از گردونه رقابتها کنار رفت. پس از آن باخت دنیزلی برای رسیدن به وضعیت همسر و پدر همسر بیمارش به ترکیه رفت و در حالیکه قرار بود، باز گردد، دیگر باز نگشت…

مانوئل ژوزه (پرتغال):

از تیرماه ۱۳۹۱ تا ۲۰ آذرماه ۱۳۹۱

انتظار مدیران باشگاه پرسپولیس برای بازگشت مصطفی دنیزلی و مذاکره با مربیان بزرگی همچون “گابریل کالدرون”، “برنو متسو” و … نتیجه‌بخش نبود تا در نهایت مانوئل ژوزه ۶۶ ساله، دشمن شماره یک “کارلوس کی‌روش” سرمربی تیم ملی ایران که به فرگوسن آفریقا و مرد دربی‌ها معرف بود، هدایت سرخپوشان را برعهده بگیرد.

به گزارش مهر، دومین مربی پرتغالی تاریخ پرسپولیس با قراردادی معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار به ایران آمد و از روز نخست بحث بسته نشدن تیم توسط خودش را عامل ناکامی سرخپوشان دانست. این مربی در پایان نیم فصل نخست لیگ برتربا ۵ پیروزی، ۶ تساوی و ۶ باخت، پرسپولیس را دوازدهم کرد تا با کارنامه‌ای ضعیف به پرتغال باز گردد.


فال حافظ

ارسال نظر
پاسخ دهيد؟