پرشین ایس | فال روزانه امروز , جوک

ضرر استفاده از رژ لب برای زنان باردار

کارشناس مواد آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی‌ شاپور اهواز گفت: با توجه به اینکه بیشتر رژ لب‌های موجود در بازار حاوی سرب هستند و این ماده برای جنین بسیار خطرناک است به زنان باردار توصیه می‌شود از رژ لب استفاده نکنند.

دکتر زینب ظاهری اظهار کرد: در مواد اولیه‌ای که برای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود در برخی موارد سرب و جیوه هم مشاهده می‌شود و میزان این مواد در لوازم آرایشی تقلبی بیشتر است.

وی افزود: مواد اولیه استفاده شده در لوازم آرایشی و بهداشتی تقلبی کیفیت لازم را ندارند و امکان وجود فلزات سنگین در آنها وجود دارد و این فلزات در انسان ایجاد مسمومیت می‌کنند.

ظاهری تصریح کرد: موادی مانند چربی‌ها، رنگ‌ها، اسانس و سرب به عنوان ماده اولیه در رژ لب استفاده می‌شود و حتی در مارک‌های مرغوب نیز مقدار زیادی سرب وجود دارد.

شرکت‌های تولید کننده حاضر نیستند سرب موجود در رژ لب را کاهش دهند زیرا سرب موجب جلا و خوش‌رنگ شدن آن می‌شود و همچنین میزان ماندگاری رژ لب را افزایش می‌دهد.

کارشناس مواد آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی‌ شاپور اهواز خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه فلز سرب در همه رژ لب‌ها وجود دارد، به خانم‌های باردار توصیه می‌شود در دوران بارداری از این ماده آرایشی استفاده نکنند. اگرچه سرب موجود در رژ لب بسیار اندک است، ولی همین میزان کم نیز خطرناک است.

وی ادامه داد: سرب بر روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیر منفی دارد و اثرات آن نیز در بلندمدت ظاهر می‌شود. تاثیر این فلز بر روی جنین بسیار بیشتر از افراد بزرگسال است و به همین دلیل خانم‌های باردار نباید از این ماده استفاده کنند در صورتی که سرب وارد بدن جنین شود ممکن است اختلالاتی مانند عقب‌ماندگی، کاهش یادگیری و اختلال روانی در کودک ایجاد ‌شود.

ظاهری تاکید کرد: هرگونه ماده شیمیایی قطعا عوارضی در پی دارد و حتی کرم‌های مرطوب‌کننده نیز ممکن است موجب بروز حساسیت پوستی در فرد شوند در نتیجه به خانم‌ها به‌ ویژه دختران جوان توصیه می‌شود کمتر از مواد آرایشی استفاده کنند.


فال حافظ

ارسال نظر
پاسخ دهيد؟